• Dzień Edukacji Narodowej i Dzień Papieski

• Rok 2023 jest dla polskiej edukacji oraz całego środowiska oświatowego szczególnie istotny. 14 października mija 250 lat od utworzenia Komisji Edukacji Narodowej – pierwszej w Polsce i zarazem w Europie państwowej centralnej władzy oświatowej.

W tym też dniu obchodzimy w Polsce Dzień Edukacji Narodowej. My uczciliśmy go uroczyście dzień wczesniej, w piątek 13 października, składając też hołd naszemu papieżowi, św. Janowi Pawłowi II, z okazji przypadającego w niedzielę XXIII Dnia papieskiego.

Uroczystość uświetniła obecność Wójta i przedstawicieli władz Gminy, zaprosiliśmy też naszych emerytowanych pedagogów i Radę Rodziców. Wybrani nauczyciele i pracownicy naszej placówki oświatowej zostali wyróznieni doroczną nagrodą Dyrektora Szkoły.

Po przygotowanej przez młodzież części artystycznej młodzież podziękowała pedagogom za ich trud, wręczając kwiaty i słodkie upominki. Nie zapomniano też o pozostałych pracownikach szkoły.

• Wkrótce Szkolny Konkurs Sienkiewiczowski

• 30 października, z okazji obchodzonych co roku Dni Patrona Szkoły, odbędzie się II SZKOLNY KONKURS SIENKIEWICZOWSKI.

W poprzedzającym to wydarzenie tygodniu, w klasach przeprowadzone zostaną eliminacje, a finał zorganizowany będzie, jak ostatnio,  w formule teleturnieju „JEDEN Z DZIESIĘCIU” – przy udziale szkolnej widowni.
            Dla zainteresowanych polecamy dostępne w Internecie materiały:
            Wybrane strony nt. H. Sienkiewicza.pdf
            Oczywiście polecamy też zdobywanie szerszej  wiedzy o naszym patronie we własnym zakresie.

• Odwiedziny Dentobusu

• Dentobus to mobilny gabinet stomatologiczny dla dzieci i młodzieży, który dojeżdża w najdalsze zakątki Polski. 5 października br. zawitał również do naszej szkoły.

• Wycieczka do Zakopanego.

• W dniach od 2 do 4 października, korzystając z pięknej jesiennej pogody, pięćdziesięcioosobowa grupa naszych uczniów z klas 4-8 (pod opieką piątki pedagogów) udała się na wycieczkę krajoznawczą do Zakopanego.

Pierwszego dnia, po przyjeździe i zakwaterowaniu na młodych turystów czekała nie lada atrakcja - wjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch i spacer po grani razem z przewodniczką. Piękne widoki z okien wagonika i z samego szczytu były bezcenne.

Drugi dzień okazał się niezwykle "pracowity". Po porannym spacerze przez górską okolicę Poronina, wycieczka zaliczyła kolejno: wystawę poświęconą florze i faunie Tatr w zakopiańskim Centrum Edukacji Przyrodniczej, kompleks skoczni narciarskich na Średniej Krokwi, wystawę zakopiańskiej sztuki ludowej w muzeum Czerwony Dwór i Tatrzański Park Narodowy, gdzie wraz z przewodnikiem udało się odwiedzić Jaskinię Dziura. Drugi dzień zakończył się ogniskiem i pieczeniem kiełbasek oraz  zabawą dyskotekową.
            Trzeciego dnia, przed powrotem do domów, wycieczkowicze wybrali się na Targ Regionalny pod Gubałówką, by zaopatrzyć się w pamiątki dla siebie i upominki dla najbliższych.

• Próbna ewakuacja. Przypomnienie zasad P-POŻ.

• Chociaż w naszej szkole nie widać zagrożenia pożarem a i my też dbamy o bezpieczeństwo, należy co jakiś czas sprawdzić gotowość uczniów do ewentualnego nagłego opuszczenia budynku. 26 września, pod okiem, przedstawicieli straży pożarnej, w szkole odbyła się próbna ewakuacja. Jej sprawny przebieg pozwolił nam poczuć się bezpieczniej w przypadku realnego zagrożenia.
            Po ćwiczeniach, obecny w szkole funkcjonariusz straży przypomniał zebranym w sali gimnastycznej uczniom zasady przeciwdziałania pożarom.

• Sprzątanie Świata 2023

• Akcja "Sprzątanie Świ‌ata" odbywa się w tym roku poraz trzydziesty. Hasło wybrane dla tegorocznej edycji Akcji, które brzmi: „Sprzątanie świata łączy ludzi”.
            Nasza szkoła, wraz z innymi szkołami gminy Grabica, jak co roku przyłączyła się do tego przedsięwzięcia. 15 września każda z klas, pod opieką nauczycieli, wyruszyła na wyprawę po najbliższej okolicy. Plonem tej wyprawy były przyniesione przez uczniów worki uzbieranych  odpadów. Trzeba przyznać, że znalezienie  porzuconych pojedyńczo śmieci nie było to łatwym zadaniem, ponieważ mieszkańcy - sąsiedzi naszej szkoły - dbają o porządek.
            Zgodnie z panującym w szkole zwyczajem, uczniowie klasy VIII wraz z nauczycielką religii udali się na miejscowy cmentarz, aby uporzadkować groby, którymi nie ma się już kto zająć - z myślą o zbliżającym się dniu 1 Listopada.