• Moja przygoda z teatrem

NAZWA INNOWACJI: MOJA PRZYGODA Z TEATREM PODSUMOWANIE INNOWACJI

AUTORZY INNOWACJI: Anna Malec, Elżbieta Strzelczyk – nauczyciele dyplomowani edukacji wczesnoszkolnej

I. RODZAJ INNOWACJI: innowacja pedagogiczna

II. ZAKRES INNOWACJI:

Innowacją zostaną objęci uczniowie klasy II i III Szkoły Podstawowej w Woli Kamockiej.

Realizacja programu odbywać się będzie w ramach zajęć edukacji wczesnoszkolnej oraz na zajęciach pozalekcyjnych (koło teatralne – 2 godz. tygodniowo co dwa tygodnie).

Założeniem innowacji jest wzbogacenie programu nauczania o nowe treści  i oraz rozbudzenie zainteresowań uczniów sztuką i teatrem.

PRZEWIDYWANY CZAS REALIZACJI INNOWACJI:

od września 2011r. do czerwca 2012r.

III. ZAKRES MERYTORYCZNY INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ:

Wprowadzana przez nas innowacja jest propozycją poszerzenia wiedzy                  o teatrze. Jest oparta na obowiązującym Programie nauczania dla I etapu- edukacji wczesnoszkolnej „Szkoła na miarę” oraz programie autorskim „Program Koła Teatralnego nauczania zintegrowanego”.

Pomysł wprowadzenia innowacji zrodził się w wyniku refleksji nad edukacją teatralną dzieci. Uczniowie większą część czasu spędzają przed ekranem komputera bądź telewizora. Zwrócenie się w stronę sztuki, a w szczególności kontakt z teatrem może zaspokoić rodzącą się wśród uczniów tęsknotę za innym światem, pełnym marzeń, uczuć i przeżyć. Obcowanie z teatrem kształtuje estetyczną wrażliwość i wpływa na moralne postawy i zachowania wychowanków. Szkoła podstawowa to pierwszy etap przygotowujący młodego człowieka do występów na „scenie życia”. Dlatego za najlepszy sposób osiągnięcia tego celu uznałyśmy szkolny teatr. Innowacja ta wychodzi naprzeciw oczekiwaniom uczniów i rodziców oraz stwarza możliwość rozwijania zainteresowań uczniów, a w przyszłości ich aktywnego udziału            w życiu kulturalnym.

CELE INNOWACJI:

Główny cel innowacji:

• Wszechstronny i harmonijny rozwój ucznia poprzez edukację teatralną.

Cele szczegółowe:

• Rozwijanie i kształtowanie wrażliwości artystycznej dzieci.
          • Stymulowanie aktywności pojedynczego dziecka poprzez wzmacnianie w nim poczucia własnej wartości.
          • Kształtowanie i wzbogacanie osobowości dziecka.
          • Rozwijanie zainteresowań czytelniczych i teatralnych.
          • Kształtowanie umiejętności posługiwania się językiem ojczystym, doskonalenie dykcji.
          • Integracja zespołu szkolnego i zacieśnianie więzi koleżeńskich.
          • Dostarczanie radosnych przeżyć emocjonalnych i estetycznych.
          • Rozwijanie uzdolnień aktorskich, muzycznych, plastycznych i innych predyspozycji indywidualnych.
          • Przygotowanie do odbioru sztuki teatralnej.

METODY PRACY:

• Metoda inscenizacji
          • Drama
          • Zabawy tematyczne
          • Gry sceniczne
          • Ukierunkowane wypowiedzi na temat oglądanej sztuki, przedstawienia

Ważnym elementem edukacji teatralnej jest nie tylko tworzenie, ale również umiejętność odbioru sztuki teatralnej, dlatego będziemy starały się, aby dzieci mogły oglądać przedstawienia w wykonaniu profesjonalistów.

TREŚCI INNOWACYJNE:

• Zabawy integracyjne
          • Opowiadanie jako sposób wprowadzenia w dramę
          • Wykorzystanie zmysłów do pobudzania wyobraźni
          • Muzyka i ruch
          • Improwizacja
          • Pokazy własne
          • Tworzenie przedstawień teatralnych

OCZEKIWANE REZULTATY

Uczeń:

• potrafi współdziałać w grupie,
          • rozwija swoje zainteresowania czytelnicze i teatralne,
          • zna słownictwo związane z teatrem,
          • potrafi poprawnie wypowiadać się, czytać z podziałem na role, recytować,
          • umie wypowiadać się poprzez ruch, mimikę i gest, panuje nad swoimi emocjami,
          • zaspokaja potrzebę uznania i poczucia własnej wartości,
          • radzi sobie z tremą,
          • potrafi kulturalnie zachować się podczas przedstawień,
          • potrafi wyrazić własną opinię na temat oglądanego spektaklu.

IV. EWALUACJA

Ewaluacja dokonywana będzie na bieżąco poprzez obserwację zachowań dzieci, ich postępów na zajęciach i podczas przedstawień.

Głównym zadaniem ewaluacji będzie uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy założenia i cele programu zostały osiągnięte i czy program może być kontynuowany.

W celu zebrania danych wykorzystamy: obserwacje, wywiad, wytwory pracy uczniów. Istotnym elementem ewaluacji będą wrażenia i opinie rodziców, dziadków i innych obserwatorów.

V. KOSZTY INNOWACJI

Wdrożenie innowacji nie wymaga nakładu dodatkowych środków finansowych.

Realizacja zamierzeń finansowana będzie ze źródeł własnych placówki   i dobrowolnych wpłat rodziców. W trakcie realizacji będziemy korzystać  z pomocy rodziców  i pracowników szkoły angażując ich w prace społeczne. Będziemy również pozyskiwać sponsorów.