• Nasze działania: 2011-13

Sprawozdanie z realizacji zadań w ramach  programu

SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Woli Kamockiej

W celu podjęcia systemowych działań w zakresie promocji zdrowia w naszej szkole dokonano diagnozy potrzeb i zasobów.

Wyniki diagnozy pozwoliły nam na wyłonienie problemu priorytetowego oraz opracowanie planu działań zmierzających do jego rozwiązania. Diagnozą objęto uczniów, nauczycieli i rodziców. Na podstawie przeprowadzonej diagnozy stwierdzono, że społeczność szkolna nie przestrzega zdrowych nawyków żywienia.

Podpisanie deklaracji o przystąpieniu do sieci szkół promujących zdrowie poprzedziło zapoznanie członków Rady Pedagogicznej, uczniów i rodziców z koncepcja powyższego przedsięwzięcia. Powołano zespół do spraw promocji zdrowia.

Cele:

·         Sprawdzenie i uzupełnienie wiedzy uczniów na temat wyboru właściwych produktów
            spożywczych,

·         Uczenie zachowań sprzyjających wyrabianiu właściwych nawyków żywieniowych,

·         Poszukiwanie efektywnych rozwiązań zdrowego żywienia,

·         Podniesienie poziomu wiadomości na temat kuchni świata,

·         Podniesienie świadomości wśród dzieci odnośnie zdrowotnych zalet codziennego jedzenia
            warzyw i owoców.

1. Narzędzia zastosowane do przeprowadzenia diagnozy:

a)      ankieta n/t stylu życia przeprowadzona wśród uczniów, rodziców i nauczycieli;

b)      obserwacje;

c)      rozmowy z uczniami i ich rodzicami.

OPIS PROBLEMU PRIORYTETOWEGO

2. Wnioski z przeprowadzonej diagnozy

1.     Uczniowie spożywają zbyt mało warzyw i owoców.

2.     Wzrasta spożycie słodyczy i fast-foodów.

3.     Większość uczniów spożywa śniadanie przed wyjściem do szkoły.

4.     Uczniowie rezygnują z przynoszenia II śniadania do szkoły i  zaopatrują się w sklepiku
                szkolnym.

3. Przyczyny zaistniałych problemów:

1.     Niewłaściwe nawyki żywieniowe spowodowane niskim poziomem edukacji w zakresie
                wpływu właściwego stylu życia na zdrowie.

2.     Negatywny wpływ reklam na sposób odżywiania.

3.     Brak odpowiednich wzorców w domu rodzinnym uczniów.

4.     Trudna sytuacja materialna wielu rodzin.

PRIORYTET WYBRANY DO REALIZACJI
          W RAMACH PROGRAMU:

WŁAŚCIWE ODŻYWIANIE SIĘ JAKO CZYNNIK
          WARUNKUJĄCY ZDROWIE

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI DZIAŁAŃ MAJĄCYCH NA CELU
          ROZWIĄZANIE PROBLEMU PRIORYTETOWEGO

1.      Przekazanie informacji  n.t idei programu „Szkoła promująca zdrowie” oraz zadań
            przewidzianych do realizacji  w okresie przygotowawczym (nauczyciele, uczniowie, rodzice).

2.      Włączenie się społeczności szkolnej w obchody dni związanych z tematyką zdrowotną.

3.      Dożywienie dzieci z rodzin o trudnej sytuacji materialnej.

4.       Realizacja programów  z zakresu promocji zdrowego stylu życia:

-          Udział w Ogólnopolskim Programie Warzywa i Owoce na 5.

-          „Szklanka mleka” w klasach 0-VI

-          „Śniadanie daje moc” w klasach I-III

-          „Nie pal przy mnie proszę” –   kl. I-III

-          „Czyste powietrze wokół nas” – oddział przedszkolny

-          „Znajdź właściwe rozwiązanie” -    kl. IV-VI

-           Realizacja programu „Zanim spróbujesz”

-          Autorski program edukacji zdrowotnej dla klas I – III.

5.      Działania w zakresie promocji zdrowia podejmowane w środowisku  lokalnym:

-          Festyn rodzinny

-          Podsumowanie innowacji „Unia Europejska bez tajemnic”

DZIAŁANIA SZCZEGÓŁOWE:
          ZDROWE ODŻYWIANIE

1.     Pogadanki w klasach – zdrowe odżywianie, poszanowanie jedzenia.

2.     Gazetki ścienne pod hasłem „My się grypy nie boimy”, „Odżywiajmy się zdrowo”.

3.     Odżywiamy się zdrowo: „Śniadanie daje moc” – warsztaty dla uczniów połączone
              z degustacją.

4.     „Zdrowie w literaturze dziecięcej” – nauka wierszy.

5.     „Ratujemy i uczymy ratować” – pierwsza pomoc klasa III.

6.     Prawidłowe ubieranie się w różnych porach roku.

7.     Składniki odżywcze i ich znaczenie dla organizm.

8.     Uzależnienia – mechanizmy powstawania, rodzaje.

9.     Zagrożenia dla zdrowia wynikające z używania alkoholu, papierosów i narkotyków.

10.     Wpływ reklamy na używanie szkodliwych substancji.

11.     Zasady prawidłowego żywienia.

12.     Grupy produktów – piramida zdrowia.

13.     Przechowywanie produktów żywnościowych.

14.     Jak troszczyć się o swoje zdrowie.

15.     Składniki pokarmowe i ich rola.

16.     Zasady prawidłowego odżywiania.

17.     Podstawy zdrowego żywienia.

18.     Zapoznanie z charakterystycznymi potrawami krajów europejskich.

EWALUACJA DZIAŁAŃ

W celu dokonania ewaluacji systematycznie prowadzono monitoring realizowanych działań.

Do ewaluacji wybrano następujące metody: obserwację zachowań uczniów; rozmowy wychowawców i nauczycieli z uczniami, rodzicami i pracownikami szkoły; analizę dokumentacji szkolnej; ankiety dla uczniów i rodziców.

Wnioski z przeprowadzonej ewaluacji:

1.    Większość uczniów dostrzega znaczenie zdrowego odżywiania dla zachowania zdrowia.

2.    Z rozmów z uczniami wynika, że w rodzinach  wzrosło zainteresowanie zdrowym odżywianiem .

3.    Nasi uczniowie spożywają mniej chipsów i gazowanych napojów; wzrosło natomiast spożycie
           warzyw, owoców, soków i przetworów mlecznych.

4.  Uczniowie i rodzice pozytywnie oceniają zmiany wprowadzone w szkole w związku z realizacją
           programu Szkoła Promująca Zdrowie.