• Zasady Szkoły Promującej Zdrowie

1.   Demokracja

Szkoła promująca zdrowie opiera się na demokratycznych zasadach sprzyjających promowaniu uczenia się, rozwoju osobistego i społecznego oraz ochrony zdrowia.

2.   Sprawiedliwość

Szkoła promująca zdrowie zapewnia, że zasada sprawiedliwości jest podstawą działań edukacyjnych. To gwarantuje, że szkoły są wolne od przemocy, strachu i wyśmiewania.

3.   Motywacje i kompetencje do działania

Szkoła promująca zdrowie rozwija zdolności młodych ludzi do podejmowania działań i wprowadzania zmian. Zapewnia ona środowisko, w którym dzięki współpracy z nauczycielami i innymi osobami, mogą oni zyskać poczucie sukcesu.

4.   Środowisko szkolne

Szkoła promująca zdrowie kładzie nacisk na środowisko szkolne, zarówno fizyczne, jak i społeczne, jako kluczowy czynnik w promowaniu i utrzymywaniu zdrowia. Obejmuje to opracowywanie narzędzi oraz monitorowanie stanu zdrowia i bezpieczeństwa, a także wprowadzenie odpowiednich struktur zarządzania.

5.   Program nauczania

Program nauczania szkoły promującej zdrowie zapewnia młodym ludziom możliwość uzyskania wiedzy i doświadczenia, oraz zdobywania podstawowych umiejętności życiowych.

6.   Szkolenie nauczycieli

Kształcenie nauczycieli to inwestycja zarówno w zdrowie, jak i w edukację. Akty prawne oraz odpowiednie zachęty muszą wspierać organizację szkoleń dla nauczycieli, zarówno wstępnych jak i ustawicznych.

7.   Mierzenie sukcesu

Szkoła promująca zdrowie ocenia skuteczność swoich oddziaływań na szkołę i społeczność. Dzięki temu zasady promocji zdrowia w szkole mogą być stosowane w sposób najbardziej skuteczny.

8.   Współpraca

Wspólna odpowiedzialność i ścisła współpraca między resortami, w szczególności ministerstwami edukacji i zdrowia, jest podstawą planowania strategii szkoły promującej zdrowie.

9.   Społeczności

Społeczności rodziców i szkoły mają do odegrania kluczową rolę w prowadzeniu, wspieraniu i wzmacnianiu koncepcji promocji zdrowia w szkole.

10. Zrównoważony rozwój

Wszystkie szczeble administracji rządowej muszą przeznaczyć zasoby na promocję zdrowia w szkołach Inwestycja ta przyczyni się do długoterminowego, zrównoważonego rozwoju szerszej społeczności.